NIKO KIVINEN U20-JOUKKUEEN PÄÄVALMENTAJAKSI


Kivinen U20-joukkueen peräsimeen 1+1-vuotisella sopimuksella.

Niko Kivinen, 36, on Sportin U20-joukkueen uusi päävalmentaja tulevasta kaudesta alkaen. Kivinen on aiemmin valmennusurallaan toiminut mm. Mestiksessä Kokkolan Hermeksen apuvalmentajana neljän kauden ajan. Sopimus kattaa tulevan kauden ja pitää sisällään option seuraavasta kaudesta.

Joukkueen tulevan kauden tavoitteeksi Kivinen linjaa seuraavien steppien ottamisen yksilökehityksen kautta:

- Pitää nostaa esiin edellisen valmennuksen työ, jossa on luotu Vaasaan uskottava U20-joukkue ja menestyksen mahdollistava arki. On hyvin paljon helpompaa hypätä alustalle, johon on luotu vahva työnteon kulttuuri. Haluan omalta osaltani jatkaa tämän kulttuurin luomista eteenpäin omien persoonallisten vahvuuksieni kera. Isossa kuvassa tavoitteena on ottaa joukkueena ne seuraavat stepit suuntaan, jossa olemme valmiina kilpailemaan mitaleista. Tämän mahdollistamiseksi meidän täytyy pystyä auttamaan pelaajia yksilötasolla eteenpäin, käsi kädessä seuran strategian kanssa, Kivinen avaa ajatuksiaan joukkueensa tavoitteista.

Henkilökohtaisemmalla tasolla Kivinen on innoissaan uudesta arjesta ja kokee Sportissa vallitsevan kulttuurin olevan oiva paikka imeä oppia myös omaan tekemiseensä:

-Henkilöäkohtaisesti koen, että Sportin U20-joukkue tarjoaa loistavan ympäristön kasvaa ja oppia, niin henkilökohtaisesti valmentaja, kuin ihmisenä. Haluan olla utelias tälle hetkelle ja ympäristölle! Täällä on valtavasti hienoa kulttuuria, osaamista, historiaa ja ennen kaikkea ihmisiä, jotka toimivat pohjanmaalaisen jääkiekkoilun eteen suurella sydämellä. On rikkaus saada työskennellä näiden ihmisten kanssa ja imeä myös itse oppia siinä sivussa.

Itse pelistä sekä sen ja pelaajien kehittämisestä Kivisellä on selkeä näkemys:

-Koen, että pelivälineen koskettaminen on se tapahtuma, jolla voimme parhaiten kehittyä. Tähän päästäksemme, on meidän tehtävä vahvaa yhteistyötä. Haluamme koittaa hallita kiekkoa ja siten määrittää pelin rytmiikkaa. Tavoite on haasteellinen, mutta onnistuessaan antaa meille hienot lähtökohdat henkilökohtaiselle kehittymiselle, Kivinen avaa näkemyksiään pelitavallisista asioista.

Sportista organisaationa Kivisellä on paljon hyvää sanottavaa:

-Ympäristönä Sport on erityinen ja konkreettisesti tämä näkyy siinä, miten se inspiroi, motivoi ja yhdistää ihmisiä yhteisten tavoitteiden ja kokemusten äärelle. Jokainen voi tulla itse paikanpäälle toteamaan, miltä vahva yhteellisöllisyys tuntuu ja näyttää! Koen, että olen etuoikeutettu kun saan olla osa sitä tarinaa tulevaisuudessa, Kivinen summaa ajatuksiaan organisaatiosta ja tulevasta.


Sportin kauden 2025-2026 U20-joukkue julkaistaan kuluvan kauden päätyttyä kaikkien joukkueiden osalta. Pysy siis kuulolla, sillä tiedossa on takuuvarmasti mielenkiintoisia uutisia.