Dock fick Växjö till en kontring, och den förre Tappara-anfallaren Steve Saviano satte in 0-1 bakom Erno Suomalainen. Några minuter senare gjorde även Växjö 0-2.
Sport reducerade sedan genom Joonas Saari, då han snappade upp pucken efter ett felpass från en Lakersspelare, och fintade bort målvakten Oskar Alsenfelt och satte in 1-2.
Sport hade flera målchanser, men istället var det Växjö som drog ut ledningen till 1-3 efter ett mål i numerärt överläge.
I den andra perioden reducerade Sport till 2-3 med kvällens finaste mål, då Tomi Heikkilä, Mika Halava och Tommi Taimi hittade varandra med ett ”klap-klap-klap” passningsspel som slutade med att Tommi Taimi (på bild) lyfte in Sports andra mål för kvällen. I slutet av den tredje perioden tog Sport ut målvakten för att jaga en kvittering, men Växjö vann till slut Rond ett med 2-3. I morgon (fredag) möts lagen på nytt, då i Vasa Cup.
Tobias Snellman. Foto: Jussi Knaapi