Vasas idrottsföreningar drar på kockhatten och gör gott för idrottsprojekt för barnen samt att samla ihop julpresenter till Vasa centralsjukhus barnavdelning. Vasas Rosso har utmanat hem Vasaföreningar till Vasa Pizza Cup, där man mäter de olika föreningarnas skicklighet att skapa ett pizzarecept. Belöningen åt den bästa klubben är sponsorering för juniorverksamheten samt julgåvor till Vasa centralsjukhus barnavdelning.
- Klubbarna tävlar lekfullt över idrottsgränserna om att bli stadens pizza-kung, berättar restaurangchef Petri Salomäki.
Klubbarna bestämmer själva om råvarorna på pizzan, som de gör på plats under kökschef Riikka Kupianens ledning.
Klubbarnas pizzor blir möjliga att köpa från 24.9 och för kampanjens inkomster går en del till juniorverksamheter och en annan del åt centralsjukhuset för julgåvor åt barnavdelningen.
De deltagande klubbarna samt representanter:
Vaasan Sport Antti Uitto och Kristian Tuohilampi
Vaasan Palloseura Jarno Parikka och Cheyne Fowler
VIFK naiset Jenny Vuorenlinna och Tiia Hakala
Royals Joakim Jakobsson och Tom Suoste
Salama Adem Osmanovic och Daniel Lindqvist.
Urheilijaty