Sport – Jukurit 3-1 (0-0,2-0,1-1)
Sport och Jukurit möttes och i och med kvällens matchresultat är det även klart att det blir Jukurit som Sport möter i kvartsfinalen. I uppladdningen som var Mestis näst sista omgång vann Sport med 3-1 efter tajt defensivt spel.
Matchens stora samtalsämne blev Samuli Kivimäki, som stod för två mål vilket var hans 36:e och 37:e mål för säsongen. En match återstår, och gör han ett mål till så får han titeln Mestis bästa målskytt under en säsong. Kalle Konstis rekord från 2009-10 hänger kvar, som är 37 mål.
- Jag tror killarna kommer att försöka hjälpa mig och bjuda på chanser. Jag vill verkligen få rekordet, säger en motiverad Kivimäki som är minst sagt taggad att spela mot Peliitat i Heinola på lördag.
Han berömmer sin kedja med Lassi Kokkala och Jarkko Hattunen, och och lättad att ha fått göra mål igen. Hans senaste mål kom för tre matcher sedan, och de elva senaste matcherna har han hittat nätet två gånger.
- Jag tror motståndarna har kollat noggrant vårt powerplay-spel, och de har lyckats spela bort oss i spelet med fem mot fem, förklarar situationen med hans måltorka.
Jukurit var taggade för matchen och hade pigga ben och hög forechecking, som resulterade i att Sport endast hade tre skott på mål under den första perioden. Dock hann Tadeas Galansky i Jukurits mål inte hålla nollan mycket längre än så i den andra perioden, när lagets kapten Antti Uitto var framme med sitt åttonde mål för säsongen.
Sport åkte på många utvisningar, men spelet i boxplay fungerade felfritt, och målvakten Frans Tuohimaa skötte sig utmärkt i målet. Dock var det Jukurits första utvisning för kvällen som kostade sig. Samuli Kivimäkis skott hittade rätt och en lättad man kunde fira ett efterlängtat mål.
Den tajta defensiven fortsatte, men Jukurits Jani Savolainen slank igenom och reducerade matchen. Mika Halava hade tidigare kolliderat med målskytten i försvarszonen och spurtade lite väl snabbt upp i anfall – för Jukurit rensade ut pucken ur zonen och Savolainen behövde bara kliva upp och ta fart för att kunna överlista Tuohimaa, som var nära sin första nolla i Sporttröjan.
Sports powerplay gav resultat ännu en gång till under kvällen, och det var målskytten Kivimäki som sköt iväg ett skott som Galansky inte hann nå. 37:e målet för Kivimäki säkrade segern.
Sport kommer sluta på en andra plats i tabellen, TUTO vann grundserien i och med två tagna poäng i mötet mot HCK. Slutspelsmotståndare för Sport blir Jukurit. Peliitat är motståndet på lördag som är piskat att vinna, för bakom jagar LeKi och SaPKo under nedflyttningskvalsstrecket.
Tobias Snellman
22.49 1-0 Sport Antti Uitto (Jarkko Hattunen, Jani Kiviniemi)
34.53 2-0 Sport Samuli Kivimäki (Eetu Heikkinen, Jarkko Hattunen) PP
54.33 2-1 Jukurit Jani Savolainen (Oula Palve, Tadeas Galansky)
57.55 3-1 Sport Samuli Kivimäki (Jarkko Hattunen) PP
Sport Frans Tuohimaa 9+6+9= 24 räddningar
Jukurit Tadeas Galansky 3+5+7= 15 räddningar (Ute: 58.23-60.00)