Året 2014 sista hemmamatch för Sport gästas denna tisdagskväll av en kär moståndare från riksåttan, nämligen Björneborgslaget Ässät. Spadertröjorna har vunnit bägge de tidigare mötena och nu är det upplagt för en Sport revansch.
Vasa Sports hockeyår anno 2014 avslutas med tisdagens hemmamatch mot i serien sjunde placerade Ässät. Sportis matcher innan julpausen blev inga riktiga fullträffor då såväl Kärpät som HIFK vann sina hemmamatcher. En jobspost kom även i Uleåborg då den eviga kämparen Erik Riska fick ett fult skärskår på handleden av en skridsko. Skadan häll även borta Riska från spel i de två följande matcherna
Efter julen reste Sport till Tammerfors för att påbörja julskinkans förbränning, och för motståndet stod Ilves. Örnarna var lite sömniga under matchinledningen och Ilves tvåmålsledning reducerades första i mitten av den andra perioden då Joel Kiviranta fick in pucken och i början av den tredje perioden kunde Teemu Tallberg kvittera matchen med sitt powerplaymål. Ilves hjälte för kvällen, tvåmålsskytten Teemu Rautiainen gjorde dock matchens vinstmål när matchuret visade på 47:45 och trots att Sport otröttligt fortsatte att pressa på så kunde Ilves och målvakten Joonas Korpisalo med sina 41 räddningar, hålla undan.
Sport och Ässät har mötts två gånger iår: i slutet av setember var Ässät 4-1 starkare på hemmaplan och i mitten av oktober tog sedan Ässät en tight 3-4 seger på Kopparön. Pekka Rautakallios adepter har fått upp farten riktigt passligt och laget har sju segrar från de tio senaste matcherna. Taktpinnen har lagets guldhjälm Mika Niemi hållit tillsammans med målbörsens etta Eero Elo. Av målvakterna har särskilt Juuso Riksman börjat hitta tillbaka till gammal god form. Ässät spelar en rörlig och fysisk ishockey, något som Sport måste stå upp mot med ett tufft spel. Även ovan nämda duon måste bevakas hårt.
Sport kommer till spel med så gott som en fullständig uppställning. Nu påbörjas marchen mot vårens viktiga möten och örnarna behöver publikens fulla stöd i varje match.
(Text TANELI JOKELA, Foto: MARIA SUNDELIN)