I världens tuffaste hockeyliga, närmast mytomspunna NHL, händer allting snabbt. Oskar Osala blev Finlands 144. NHL-hockeyspelare den 10 december 2008. Endast en kort tid innan sin 21. födelsedag kom ligadebuten som en överraskning för Osala som först trodde sig få kritik efter den avslutade träningen 9.12 med AHL-laget Hershey Bears, men istället var det den stundande flytten upp till Capitals som var orsaken till möteskallelsen. Diskussionsstunden blev istället en av Osalas karriärs största positiva överraskningar då det kom fram att han redan nästa dag, i matchen mot Boston Bruins, skulle få ta sina första skridskoskär i en NHL-rink.
"In the big league"
För Osalas del var de snabba förändringarna inget ovanligt då han även tidigare i karriären varit med om att plötsligt ta stora steg frammåt.- Matchdagen var en onsdag och jag fick veta om saken kring kl 14 på tisdagen. Jag startade sedan färden mot Washington vid 18 snåret, berättade Osala.
Själva matchen gjorde inte först Osku nervös. Den världsvane vasaynligen erkände dock att när matchstarten började stunda, kom också fjärilarna i magen.
- Nog var det en hel del av dem i magtrakten. Morgonisen gick bra och ännu vid hotellet var feelisen bra och normal. Men då jag kom till hallen, trots att jag försökte göra allt på samma sätt som i Hershey, så blev nog matchen en salig blandning av nervositet och överförsökning. Man kom ihåg känslan från den första matchen med Sport som 15-åring, fortsatte Osala om sina upplevelser. I själva matchen blev det inga poäng för Osku, men i statistiken fick han till sig märkt ett skott på mål. Oskus kedja hade ett par tillfällen att göra mål men Oskus första poäng i NHL lämnade ännu med att vänta på sig.
För många spelare är det som etsar sig bäst fast i minnet från den första matchen upplevelserna med NHL stjärnorna i omklädningsrummet, den stora publikmängden eller mediaintresset. Osku hittade dock sitt bästa minne på helt annant håll.
- Det är svårt att sätta fingret på något specifikt, jag kommer att komma ihåg dagen hela mitt liv. Bästa stunden på is var absolut ett byte under den andra perioden då vi snurrade i Bostens ända av rinken under drygt en minut, vi fick också till stånd ett par farliga målchanser.
"Back to minors"
Oskar började säsongen, och kommer även att fortsätta sejouren i AHL-ligans Hershey Bears manskap. Hershey är en drygt 12.000 invånare stor stad i Pennsylvania staten. Staden ligger i ett mycket hockeytokigt område och varje match drar nästan alltid över 8000 åskådare. Hershey hör till Harrisburg stads, Pennsylvanias huvudstads, över 500.000 invånares ekonomiområde. Den stora publikmängden beror delvis på detta då det finns flera närliggande städer av Vasas storlek kring Hershey. Hershey är främst känd för sin chokladfabrik, och den intill liggande nöjesparken. Hershey har fått smeknamnet "USA:s chokladstad" eller "Världens sötaste plats." Inte underligt, då The Hershey Company är Nord-Amerikas största tillverkare av choklad. Stadens namn byttes 1906 till Hershey efter den 10 år tidigare grundade fabriken.Osala har även bekantat sig med den lokala chokladen, men tänker inte bli sin nya hemstads chokladambassadör. Iallafall inte ännu.
- Nog är vår inhemska bättre, men jag måste nog erkänna att nog är Hersheys även bra. En positiv överraskning oavsett.
I mindre städer stöter man alltid på faktat att alla tycks känna varandra, och att kändisarna inte får röra sig ifred. Hershey har iallafall hittills varit en lugn hemstad för Osala.
- I Hershey finns det så pass få människor att nog får man vara ifred här. Men då man råkar möta någon så nog känner de igen oss. Alla är mer eller mindre supportra, berättade Osala om det dagliga livet.
NHL-trivial för den intresserade
En av de kändaste frågesportsfrågorna rörande NHL, är frågan: Hur många finska NHL-spelare finns det vars för- och efternamn börjar på samma bokstav. Osala påverkar den klassiska frågan genom att bli spelare nummer 11 på denna lista. Oskar själv hittade fyra utav de andra tio då han nämnde Reijo Ruotsalainen, Antti Aalto, Sami Salo och Jussi Jokinen. Då Osala är den 11 så är de sex resterande spelarna Mikko Mäkelä, Markus Mattson, Vesa Viitakoski, Hannes Hyvönen, Simo Saarinen och Masi Marjamäki.
Just ja, vem är den första Vasabördiga NHL-spelaren? Den svenska backen, Arto Blomsten