Sport är i nu läget stort skadedrabbat. Totalt nio spelare är för tillfället i sjukstugan av olika skäl, och ingen vet för närvarandet vem som är först tillbaka för att underlätta spelarbristen. En mängd olika laguppställningar har setts de senaste veckorna, då man varit tvungen att låna spelare från Rauman Lukko och Sports egna A-juniorer. Spelarbristen är så allvarlig att man på kontoret t.o.m. funderat på den legendariska # 9 återvändning till rinken inom en snar framtid. Vore det dags för Sports före detta kapten, Markus Jämsä att gräva fram spelgrejorna från skåpet och än en gång klä på sig Sportskjortan?
Markus Jämsä var med de andra spelarna på isen på måndag (se bilden till höger). Ser vi alltså # 9 återvändning till rinken inom en snar framtid? Hur kommenterar du detta Markus Jämsä? ”Jag är i spelskick på en månad”, säger Jämsä. Sportsfostrade Jämsä spelade förutom säsongerna 2001-2004 hela sin karriär i Sport. Den legendariske #9 har spelat totalt 445 matcher i Sports första lag och gjort i dem 398 poäng.
Varför var Jämsä på isen med utrustningen på sig? Låt oss säga så mycket att om någon återvändning är det inte frågan om. "Absolut inte", säger Jämsä. Laget blev fotograferat i samband med ett projekt och Jämsä var på isen som modell för de yngre.Vi lever alltså spännande tider ... spännande tider i den meningen att snart får även ni supporters veta varför Jämsä än en gång drog på sig Sportskjortan.