Sportis back-to-back–matcher får en fortsättning när örnarna möter regerande finska mästarna Kärpät på torsdag i Uleåborg och på fredag hemma på Kopparön.
Sportis föregående veckas tre matcher gav laget sex poäng. Tisdagens SaiPa-vinst följdes upp av en mindre lyckad match mot HPK på hemmais då Sport tappade en 2-0 ledning på fyra minuter till 2-3 och till slut kunde Antti Miettinen fastställa slutresultatet till 2-4. Sport reste sedan på lördagen vidare till Riksåttan-derbyt i Björneborg mot Ässät och där kunde Sport med stödet av en stor tillrest supporterklack ta taget om taktpinnen från start och laget gick till den första pausvilan i ledningen med 1-2. När Tuomas Vänttisen 100. ligamål (1-4) i boxplay såg dagens ljus i den andra perioden var det början på slutet för hemmalaget.. Sport kvitterade sedan till slut hem full pott med siffrorna 3-6.
Torsdagen och fredagens matcher är riktiga värdemätare för örnarna när laget möter de två senaste säsongernas mästare Kärpät. Kärpät oär för tillfället trea i tabellen men har spelat mindre matcher än toppduon HIFK och JYP. Kärpät har redan varit i farten denna vecka då laget fick se sig besegrade på hemmais i CHL finalen mot svenska laget Frölunda Indians. Kärpät fick nöja sig med silvret då Frölunda var starkare med siffrorna 1-2. Det mycket namnstarka Kärpät gänget förstärktes ytterligare när den långtidsskade och 530 NHL-matcher erfarne försvararen Joni Pitkänen anslöt sig till truppen. Lägg hit till namn som Pirnes, Kukkonen, Aho, Puljujärvi, Niemi, Hirschovits osv. så förstår alla att det bara är en medaljvalör som duger i Uleåborg även denna säsong. Frånvarande i Sport-matcherna är pga landslagsuppdrag lagets två bästa poängplockare Mika Niemi samt Sebastian Aho. Lagen har denna säsong mötts två gånger, i Vasa var Sport starkare och vann med 4-1 medan Kärpät tog en två-poängare på hemmais med 3-2 efter straffar.
Sport nsteg upp på den tionde och sista playoffs-platsen iochmed segrarna förra veckan. Av grundserien så återstår det ännu 11 matcher och varje poäng är nu livsviktiga i kampen om playoffspositionerna. Nu behöver Sport hela hockeystadens stöd för att nå sitt mål. NYT TAISTELLAAN - KAIKKI MUKAAN!
FÖLJ DESSA!
SPORT #12 LESKINEN Ville
Juniorfostrad i Kärpät är anfllaren VIlle Leskinen som hade sitt bästa år i klubben som A-junior 2012-2013 då han vann såväl mål som poängligan i serien och valdes till seriens bästa anfallare. Ligakarriären kom dock inte riktigt igång i Uleåborg och Leskinen begav sig söderut mot Vasa inför fjolårssäsongen. Efter en nästan ettårig skadefrånvaro har den skicklige Leskinen varit en viktig länk i Sportis offensiv. 24 matcher har gett poängen 4+9, kanske han nu straffar sig gamla klubb med några mål?
SPORT #60 JÄRVINEN Mika
Lagets enskilt viktigaste spelare hittar vi mellan stolparna. Mika Järvinen har med sina fina räddningar gett Sportis möjligheten att vinna matcher. De fina takterna har gett ett självförtroende som förstärks av snygga plockningar i match efter match. Den kortvuxne men mycket rörliga Järvinen har räddat puckar med 90,97% säkerhet och han har redan fem stycken noll-matcher i fickan, kommer det någon till mot Kärpät?
KÄRPÄT #9 PULJUJÄRVI Jesse
Det unga anfallsfenomenet blev en folkhjälte när han förde unglejonen till ett VM-guld i hemmaturneringen. Pulju bildade tillsammans med Sebastian Aho och Patrik Laine turneringens tuffaste kedja. Trots den ringa åldern förmår han redan dominera i Ligan. God rörelse och en vilja av avsluta genomsyrar hans spel. Kommer att i sommar reserveras med en mycket låg nummer och detta kan vara en av de sista gångerna vi får se honom på Kopparön.
KÄRPÄT #44 PITKÄNEN Joni
Med en gedigen, över 530 matcher stark NHL-erfarenhet gjorde denna försvarare en comeback förra veckan efter att ha varit borta från isen pga skador i nästan tre år. Pitkänen är en världsklassförstärkning till Kärpät som jagar ett mästerskap. Storvuxen, skridskoskicklig och rörlig gör honom svårpasserad för moståndaranfallarna.
(TEXT: TANELI JOKELA, FOTO: JIMMY ESSELSTRÖM / VAO)