Sport hakee kaivatun vierasvoiton Rauman torstai-illasta. Tiukka ottelu kääntyy lopulta Philip Granathin alivoimamaalilla Sportille. Voittolukemat tänään 1–2 (0–0, 1–1, 0–1).
Rauman avauserässä nähtiin kauden parasta Sportia tähän asti. Aktiivinen kotkalauma paineisti Lukon pelaajia jatkuvalla syötöllä ja tämä avasi myös hyviä maalipaikkoja. Myös avaus- ja kääntöpelaaminen oli hyvällä tasolla, ainoastaan kaivattu johtomaali jäi puuttumaan. Lähellä käydään kolmesti, jokaisessa niissä maalikehikot kilisevät, mutta onnikaan ei ole myötä. Ensimmäisenä tolppaan ampuu puolustaja Jasper Valtanen, seuraavana vastahyökkäyksestä lämärillä Philip Granath ja erän loppuhetkillä takatolpalta Kalle Miketinac. Paikoista huolimatta erätauolle maalittomasta tasatilanteesta.
Sport jatkaa vahvaa pelaamistaan myös toisessa erässä ja painaa peliä Lukon päätyyn heti ensimmäisestä vaihdosta alkaen. Palkinto saadaan vihdoin ajassa 24:36 hyvän kääntöpelin jälkeen – Granath ja Luke Grainger pelaavat hyvän seinän, jossa Granath saa putata tyhjiin illan avausosuman. Maalin jälkeen Sport luo muutaman vaarallisen hyökkäyksen, mutta Daniel Salonen ei toista maalia päästä. Lukko pääsee paremmin pelille erän puolivälin jälkeen ja hallinta hieman tasoittuu. Molemmat pääsevät kertaalleen ylivoimalle erässä, mutta erikoistilannemaalia ei nähdä. Kotijoukkue tulee erän lopussa tasoihin, kun Alex Beaucage punnertaa väkisin neljän Sport-pelaajan keskeltä väkisin maalintekoon. Kolmanteen tasatilanteesta 1–1.
Lukko on kolmannessa erässä hallitsevampi osapuoli ja painaa vaarallisia hyökkäyksiä loistopelin pelaavan Masi Härkösen maalille. Kertaalleen kiekko käy tolpassa, mutta sitä lähemmäs ei raumalaiset pääse. Ajassa 51:05 Lukolle tarjotaan ratkaisun paikkaa ylivoimalla – ratkaisu myös saadaan, mutta toiseen päähän. Philip Granath karkaa alivoimalla yksin läpi ja harhauttaa tyylikkäästi Salosen ajassa 51:25. Kun Sport selvittää jatkuneen alivoiman, viimeiselle vitoselle lähdetään maalin johdossa. Lukko vetää Salosen maalilta kolme minuuttia ennen summeria, mutta aktiivinen Sport taistelee isolla sydämellä Härkösen johdolla. Viimeiset 47 sekuntia joudutaan taistelemaan 6–4 alivoimalla, mutta kauden ensimmäinen vierasvoitto on päätetty ottaa ja se otetaan.
Erinomainen vieraspeli Sportilta – jokainen pelaaja jätti kaiken kentälle ja se näkyi tulostaululla. Rohkeaa kiekollista pelaamista ja aktiivista paineistusta kiekottomana. Hyvän liikkeen myötä avauspelaaminen oli hyvää ja tasapainoinen esitys toi täydet kolme pistettä. Illan sankarit olivat kahden maalin Granath ja 96,40 % tarkkuudella torjunut Härkönen. Tästä on hyvä jatkaa viikon kolmanteen vieraspeliin lauantaina Oulussa.




























