Sport och K-Espoo kämpade om poängen i Vasa Elektriska Arena på onsdagskvällen. Matchens första mål kom först i förlängningen genom gästerna och därmed reste två poäng till Esbo efter siffrorna 0–1 (0–0, 0–0, 0–0, 0–1).
Sport inledde matchen bra och var nära ett ledningsmål när George Diaco sköt pucken i stolpen. Den fina starten avbröts dock av Luke Graingers mycket märkliga 2+2-minutersutvisning. K-Espoo spelade ett starkt powerplay, men Masi Härkönen, som stod för en lysande match, svarade för flera högklassiga räddningar i boxplay och höll nollan. Mitt i perioden videogranskades ett mål för gästerna, men pucken hade inte passerat mållinjen och spelet fortsatte med powerplay för K-Espoo, som Sport lyckades döda. Även det klarade Sport av. Periodens skottstatistik för målvakterna berättar mycket: Härkönen 13 räddningar och Rimpinen (K-Espoo) 3.
I den andra perioden kom Sport bättre in i matchen och skapade några fina målchanser framför Rimpinens mål, men något mål blev det inte. Båda lagen försvarade området framför det egna målet noggrant och det bjöds inte på särskilt många farliga avslut. Därmed gick lagen till den tredje perioden med ställningen 0–0.
Även den tredje perioden slutade mållös och matchen gick därför till förlängning efter det ovanliga resultatet 0–0. K-Espoo skapade periodens bästa målchans, men Iikka Kangasniemis skott gick utanför ett tomt Sport-mål. Närmast för Sport var Miika Koivisto, men hans skott gick över målet.
I förlängningen var tempot högt. Sport skapade ett par riktigt heta målchanser, men pucken ville inte förbi Rimpinen den här kvällen. Rimpinen visade också prov på sitt spelsinne när han efter en räddning snabbt spelade fram Kangasniemi till ett friläge, men även det räddade Härkönen. Efter 62.15 tvingades Masi till slut kapitulera när en felpassning i Sport-zonen blev ödesdiger. Pucken spelades till Jere Väisänen, vars precisa handledsskott säkrade två poäng för K-Espoo.
I kväll var det målvakternas afton. De unga talangerna Rimpinen och Härkönen stod för flera fantastiska räddningar och båda höll nollan under hela ordinarie speltiden. Sports spel stördes av de tidiga utvisningarna och laget fick aldrig riktigt spelet att flyta. Samtidigt gjorde det välförsvarande bortalaget uppgiften ännu svårare. Nästa gång väntar Kärpät på lördag i hemmahallen, och då är det dags att ta revansch för förlusten förra helgen.




























