Max Laatikainen, 17, siirtyy Sportiin yksivuotisella sopimuksella. Nuori puolustaja pelasi viime kaudella Kiekko-Espoossa kuusi ottelua Liigassa tehden tehot 0+2. Laatikainen edustaa Suomea huomenna alkavissa U18 MM-kisoissa. Puolustaja lukeutuu ikäluokkansa kärkipelaajiin ja on varauskelpoinen tämän kesän NHL-varaustilaisuudessa.
-Max Laatikainen on ollut ikäluokkansa Leijona-putkessa kiinni kokoajan. Hän on erinomainen luistelija, joka osaa pelata peliä. Häneltä löytyy oikeanlaista pelirohkeutta ja muutama Liiga-pelikin jo alla Espoossa. Me nähdään, että hänellä on mahdollisuus ottaa selkeästi paikka Sportin miehistössä. Halutaan kuitenkin olla kärsivällisiä hänen kanssaan, nuori kaveri kun kyseessä ja stepit Liiga-maailmaan ovat vasta edessä, päävalmentaja Lauri Mikkola avaa Laatikaisen taustaa.
U18 MM-turnaus käynnistyy huomenna keskiviikkona Slovakian Trencinissä ja Bratislavassa. Suomi kohtaa avausottelussaan kello 15.00 Norjan. Muut Suomen lohkossa pelaavat joukkueet ovat Kanada, Latvia ja Slovakia.



























